Centrum Korekcji Wad Postawy - Centrum Rehabilitacji i Zdrowego Odżywiania GAJA

Centrum Rehabilitacji
i Zdrowego Odżywiania
"GAJA"
Rozpoznanie
Badanie fizjoterapeutyczne
Terapia/ rehabilitacja
Zajmujemy się tym, co ważne...
ale najważniejsza jest...
Profilaktyka!
Menu
Centrum Rehabilitacji i Zdrowego Odżywiania "GAJA"
Menu
Przejdź do treści

Centrum Korekcji Wad Postawy

Od ponad 14 lat nasze Centrum zajmuje się badaniami i korekcją wad postawy ciała u dzieci i młodzieży, zaś od 9 lat robimy to na szeroką skalę. Do tej pory przebadaliśmy ponad ponad 5000 dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, zaś u ponad 90 % z nich już na tym etapie wykryliśmy różnego rodzaju asymetrie. Nieleczone mogą doprowadzić one do poważnych dysfunkcji narządu ruchu (np. skoliozy, plecy okrągłe itp).

To wszystko zmotywowało nas do stworzenia w 2008 r. CENTRUM KOREKCJI WAD POSTAWY. Celem tego działu jest przeprowadzanie dokładnych badań postawy ciała, uzupełnionych o diagnostykę funkcjonalną (testy ruchomości w stawach, długości mięśni, długości kończyn, itp.), wskazanie w sposób obazowy ewentualnych nieprawidłowości oraz dobranie ćwiczeń korekcyjnych w taki sposób, aby dziecko mogło ćwiczyć nie tylko pod nadzorem fizjoterapeuty, ale także w warunkach domowych.

Nasza metoda badań uzyskała pozytywną opinię Komisji ds Etyki Badań Naukowych przy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Przebieg i schemat badania postawy:

oznaczenie odpowiednich punktów kostnych na ciele pacjenta,
ocena postawy ciała w trzech projekcjach:
- przodem (ustawienie głowy, barków, klatki piersiowej, wcięć w talii, kolców biodrowych przednich górnych, stawów kolanowych i skokowych),
- tyłem (ustawienie głowy, barków, łopatek, wyrostków kolczystych kręgosłupa - celem wykluczenia bocznego skrzywienia kręgosłupa, kolców biodrowych
tylnych górnych, stawów kolanowych i skokowych),
- bokiem (ustawienie głowy, barków, łopatek, brzucha, miednicy, krzywizn kręgosłupa - celem wykluczenia pleców okrągłych, wklęsłych, okrągło-wklęsłych lub płaskich, stawów kolanowych i stóp).
- wykonanie cyfrowego zdjęcia, które po wprowadzeniu na komputer zostanie "obrobione" w programie graficznym, w taki sposób aby rodzic po otrzymaniu karty  badania widział na zdjęciu, które części ciała są ustawione nieprawidłowo względem siebie,
- testy funkcjonalne (badanie zakresu ruchomości w stawach kończyn dolnych i kręgosłupa, skrótów mięśniowych itp.
- badanie wysklepienia stóp na podoskopie komputerowym - celem wykluczenia płaskostopia,
- indywidualny dobór ćwiczeń korekcyjnych.

Drodzy rodzice, pamiętajcie, że badanie postawy dziecka to podstawa ćwiczeń korekcyjnych. Z wynikiem badania oraz wskazówkami, które Państwo otrzymacie możecie: zapisać dziecko na zajęcia korekcyjne w waszej szkole, uczestniczyć w zajęciach indywidualnych w naszej placówce lub ćwiczyć samodzielnie w domu, zaś postępy można konsultować na ewentualnych wizytach kontrolnych. Częstotliwość wykonywania badań postawy zależy od tego, co zostało stwierdzone: przy braku wad postawy zaleca się kontrolę raz do roku, przy wadach lekkiego stopnia raz na 6 miesięcy, zaś przy licznych asymetriach konsultację zaleca się co 3 miesiące.



Ćwiczenia indywidualne czy grupowe? Zależy...

W wielu szkołach organizowane są zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla dzieci, są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę nauczycieli, dlatego zachęcamy do brania udziału w tego typu zajęciach.

Czasami zdarza się, że wada postawy nie jest na tyle duża lub dziecko nie lubi uczestniczyć w tego typu zajęciach, wówczas warto zainteresować się zajęciami dodatkowymi na basenie (pływanie, pływanie synchroniczne), tańcem, jazdą konną czy wschodnimi formami ruchu. W naszym powiecie naprawdę jest duży wybór zajęć pozalekcyjnych, dodatkowym atutem jest to, że niektórzy nauczyciele- instruktorzy specjalizują się w prowadzeniu dzieci np. ze skoliozą, dzięki współpracy z nimi osiągnięcia w korekcji wad postawy potrafią być szybkie i trwałe.

W przypadku zaawansowanych wad postawy podstawą korekcji jest rehabilitacja indywidualna z fizjoterapeutą oraz konsultacje ortopedyczne z lekarzem.


Jak wyglądają ćwiczenia w naszej placówce?
Na ćwiczenia indywidualne dziecko przychodzi średnio 1 lub 2 razy na 7 lub 10 dni (czyli 4-8 razy w miesiącu), czas trwania zajęć z fizjoterapeutą to 30 minut. Podopieczny dostaje na zadanie domowe zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania i wyuczenia przez czas nieobecny oraz zalecenia, aby ćwiczenia wykonywał pod okiem dorosłych przez przynajmniej 30 minut dziennie. Na następnych zajęciach sprawdza się poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz efekty. Jeśli dziecko ćwiczyło prawidłowo, wówczas dokłada się kolejne elementy, podnosi się poziom trudności i intensywności. Indywidualne ćwiczenia zalecane są dla dzieci, u których wykryto złożone asymetrie i dopiero zaczynają się uczyć korekcji.
KONTAKT
ul. Wodna 7
58-260 Bielawa

tel. 74 833 21 25
kom. 600 599 647
rehabis@interia.pl
Wróć do spisu treści